Hakkımızda

Osmanlı İmparatorluğundaki Çıldır Eyaleti’nin merkezi olan ve bugün, 1921 yılında yapılan Moskova ve Kars Anlaşması ile Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyet’nin toprağı içinde kalan Ahıska şehri, günümüzde; Türkiye’nin kuzeydoğusu, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’n Mesketya’nın doğusundadır ve Ardahan’la sınır olan bir bölgededir. Posof Çayı’nın iki tarafında yer alan ve Türkiye sınırına 15 km uzaklıkta olan Ahıska bölgesi, kara yoluyla Tiflis, Batum ve Türkiye’ye bağlanmaktadır. 

SSCB yönetimi tarafından 14 Kasım 1944 tarihinde, Ahıska Bölgesi’nden Rusya ve Orta Asya’ ya (Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan) sürgün edilen Ahıska Türkleri, bugün Amerika Birleşik Devletleri dahil dünyanın dört bir yanında ikamet etmektedirler. Ahıska Türkleri, gittikleri ve bulundukları yerlerde, gerek akademik, gerek, zirai ve gerekse sınai ve ticari faaliyetlerde bulunarak, ekonomi başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası seviyede, her alandaki gelişime, kendi imkan ve fırsatları nispetinde, katkı sağlamaktadırlar.

Bu özelliklerinden dolayı yaşadıkları çeşitli ülkelerin yöneticileri ve kamuoyu tarafından her zaman takdire şayan olmuşlardır. Kararlı, Azimli, Çalışkan ve toplumun yüksek girişimcilik performansları ile bulundukları ülkenin ekonomi kalkınmasında her zaman etkin rol almayı başarmışlardır. Dolayısıyla toplumumuz nerede olurlarsa olsunlar geldikleri yere refahtan başka bir şey getirmediklerinin en güzel örneğidir. Bugün tüm dünyadaki Ahıska Türkleri yaşadıkları yerlerde bu gurur verici potansiyel ve performanslarını sergilemektedirler.

Bir sivil toplum kuruluşu olan Ahıskalı İş Adamları ve Sanayicileri ve Derneği, sürgün hayatının zorlu çarkları arasında milli ve ahlaki değerlerine sadık kalarak, her şeye ve herkese rağmen, canla-başla çalışarak, mücadele ve gayretle elde edilen akademik, sınai, ticari ve zirai başarı ve birikimlerin, birlik içerisinde, milli ve manevi değerlerimizi ön planda tutarak günümüz dünyasına ve gelecek nesillere etkin bir şekilde aktarılmasını misyon edinmiştir.
İletişim
Twiter
Lorem Ipsum is simply dummy text of the print ing and... #twiterID
Simply dummy text of the print ing and typing indus tryLorem. #twiterID
Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz...

2020